TBF'den olay karar! Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-23 sezonu Play-Off yarı finalinde dün müthiş bir heyecan daha yaşandı. 3 Haziran’da Ülker Salonu’nda oynanan ilk maçı Fenerbahçe Beko 108-66 kazandı. Seride ikinci karşılaşma ise yine Kanarya’nın sahasında gerçekleşti. İki takımın da bir ara çift haneli sayılarla öne geçtiği ve son bölümünün büyük çekişmeye sahne olduğu maçta gülen taraf son saniye üçlüğüyle Anadolu Efes olmuştu. 

 

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

 

Sertaç Komşuoğlu saha içine girdi, hakemlere tepki gösterdi!

Lacivert-Beyazlı takım üçüncü maçta dün Fenerbahçe'yi 97-91 mağlup etti, seride 2-1 öne geçti. Karşılaşma sonunda koşarak saha içine giren Fenerbahçe Kulübünün yönetim kurulu üyesi Sertaç Komşuoğlu, soyunma odasına giden hakemlere tepki gösterdi. Bu sırada Anadolu Efesli bazı taraftarlar da Komsuoğlu ve yanında bulunan sarı-lacivertli idarecilere tepki gösterirken, iki taraf arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

 

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

 

Fenerbahçe'den açıklama gelmişti

Karşılaşma sonrası konuyla ilgili Fenerbahçe Kulübü'nden açıklama geldi. 'Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan maç sonucunu tayin eden hakemlerin açıklanmasını bekliyoruz' başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu akşam Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-23 sezonu play-off yarı final üçüncü maçında Anadolu Efes ile karşı karşıya geldi. Karşılaşma maçın hakemleri Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal’ın ortaya koyduğu yönetimle 97-91 ev sahibi ekip lehine sonuçlandırıldı. Bu maçın sonucu ne teknik adamların taktikleri sonucunda ne de  takımların sahada ortaya koyduğu mücadele ile belirlenmiştir. Bu maç Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından atanan bu 3 hakem tarafından rakibimiz Efes’e armağan edilmiştir. Anadolu Efes’in maç boyunca 32 serbest atış kullanmasına izin verilirken, bu sayı Takımımız için yalnızca 12 olarak kalmış; üstelik maçın karar anlarında Takımımız aleyhine çalınan ve çalınmayan çok kritik fauller maçın kazanınını belirlemiştir. Bu maçta, ilgili hakemlerin ortaya koyduğu tavrın sebebini, motivasyonlarının kaynağını ve yaşanan rezilliğin açıklamasını Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan ivedilikle bekliyoruz. Bugün yaşanan son örnek olan basketbol maçından hareketle Türk sporunda branş fark etmeksizin görevi ve sorumluluğu olan herkes şunu bilmelidir ki; Türk sporunda hemen her branşta yaptığı maddi manevi yatırımlar, eşsiz fedakarlık, tarifsiz emekle; marka değerini, rekabeti ve reytingi ayakta tutan kulüplerin başında gelen Fenerbahçe’nin sahalarda ve salonlarda göz göre göre, açık açık haksızlığa uğratılmasına dur demenin zamanı gelmiştir. Oynanacak maçları, ortaya konan mücadeleyi, verilen emekleri hakkıyla yönetmeyecek, sonuçları hakemlerinizle belirleyecekseniz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tavrımız ve cevabımız en sert şekilde olacaktır.

 

TBFden olay karar Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında...

 

TBF'den açıklama geldi!

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Anadolu Efes - Fenerbahçe Beko maçında görev alan hakemlere sezon sonuna kadar görev vermeyeceğini açıkladı. Bu doğrultuda Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal sezon sonuna kadar görev alamayacak. 

TBF'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Sezon başından beri hakemlerimizin genel performansından son derece memnun olmakla birlikte, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko arasında İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan müsabakanın özellikle dördüncü çeyreğinde çalınan düdüklerle maçın sonuna tesir edilmesi, Merkez Hakem Kurulu’ndan Sorumlu Basketbol Federasyonu Asbaşkanı sıfatıyla herhangi bir şekilde art niyet olmadığından emin olmama karşın şahsımı üzmüştür.

Konuyu tüm teknik detayları ile ele alan Merkez Hakem Kurulu da benzer bir değerlendirmeyle, dün oynanan karşılaşmanın üç hakemini sezon sonuna kadar dinlendirme kararı almıştır.

Ülkemizi yurt dışında gurur duyduğumuz başarılarıyla temsil eden, ligimizdeki rekabetleriyle basketbolumuza büyük güç ve renk katan iki güzide kulübümüz, Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko’nun Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off yarı final eşleşmesindeki hem seyir hem de teknik anlamdaki basketbol kalitesinden büyük memnuniyet duyuyorum.

Hakemlerin değil sahadaki mücadelenin konuşulduğu bir play-off serisinin süreceğine inancım tamdır."

Fenerbahçe'den karara ilişkin değerlendirme: Caydırıcı ve bu hakem katliamının karşılığı olan bir ceza değil

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun aldığı karar sonrası Fenerbahçe tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komsuoğlu, yaşananlara ilişkin kulübün resmi mecraları üzerinden bir açıklamada bulundu.

Sertaç Komsuoğlu'nun açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Dün akşam oynanan Türkiye Sigorta Basketbol Ligi 2022-2023 sezonu Play-off yarı final 3. maçında yaşanan, kesinlikle hakem hatası olarak kabul etmeyeceğimiz kararlara yönelik tavrımızı maçın ardından yaptığımız açıklama ile belirttik. İlgili açıklamada Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan bir cevap beklediğimizi vurgulamıştık.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından konu ile ilgili olarak Asbaşkan Kemal Dinçer imzasıyla yapılan açıklamada “hakem kararlarının maçın sonucuna tesir ettiği” ifadeleri yer almıştır.

Maçın sonucuna tesir eden hakem kararı ifadesine rağmen TBF tarafından alınan aksiyon kesinlikle caydırıcı ve bu hakem katliamının karşılığı olan bir ceza değildir.

Sporun her dalında adil rekabet şartlarını sağlamak ve korumak zorunda olan federasyonların, söz konusu Fenerbahçe olduğunda ortaya koydukları skandal yaklaşımlardan biri daha olarak tarihe geçen bu karar, tarafımızca “hakemlerin erken tatile gönderilmesinden” başka bir anlam ifade etmemektedir. Dünkü karşılaşmanın hakemleriyle ilgili önümüzdeki sezonlarda da alınacak kararların takipçisi olacağız.

Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan talebimiz, bu ve benzeri hakem performanslarının bir daha tekrarlanmaması adına kalıcı ve etkili adımların en kararlı şekilde atılmasıdır.

Aksi takdirde Basketbol Süper Ligi’nde ilerleyen dönemde atacağımız tüm adımları en radikal şekilde gözden geçireceğiz.

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın “hakem kararlarıyla” bir maç daha kaybetmesine asla izin vermeyecek, gerekmesi durumunda her türlü aksiyon kararlılıkla alacağız.

Takımımızın oynayacağı play-off serisi 4. maçı yönetecek hakem üçlüsü içerisinde yer alan Can Mavisu’nun, sosyal medya hesaplarında kullandığı infiale sebep olan profil fotoğrafında Anadolu Efes maçından bir enstantane yer alması sorumsuzca bir tutumdur ve tarafsızlığa gölge düşürmektedir.

Nitekim adı geçen hakemin konunun kamuoyuna yansımasından sonra sosyal medya hesaplarını kapatması da bu konudaki haklılığımızın bir göstergesidir.

Ayrıca dünkü karşılaşmada öne çıkan hakem kararları dışında bir hususu daha gündeme getirmek istiyoruz.

Anadolu Efes ile oynadığımız Play-off serisi üçüncü karşılaşması boyunca ve sonrasında, “centilmenliği ile ünlü” ev sahibi takım taraftarlarınca sporcularımıza, antrenörlerimize ve bizlere sarf edilen sözler terbiye sınırlarını fazlasıyla aşmıştır.

Bilhassa mücadele sonrasında, saha içi koltuklarında yer alan kendini bilmez kişilerce ekibimize edilen küfürlerle ilgili gerekli tüm yaptırımlar tarafımızca takip edilmektedir.

Kulübümüz, salonuyla, en büyük gücü olan taraftarıyla ve her geçen yıl daha da güçlenen sarı mirasıyla, hem kadınlarda hem de erkeklerde mücadele ettiği tüm kulvarlarda şampiyonluğa oynayan, ülke basketbolumuzun lokomotifi ve en büyük değeridir.

Her branşta olduğu gibi erkek basketbolda da tek beklentimiz, başta Federasyon tarafından, adil rekabet koşullarının hiçbir istisnaya müsade edilmeden sağlanması, aksi durumlarda ise gerekli yaptırımların emsal teşkil edecek şekilde uygulanmasıdır."

Kaynak: Fanatik

TBF'den olay karar! Anadolu Efes-Fenerbahçe Beko maçında... Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum