TBF'den Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı!

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, A Milli Erkek Basketbol Takımımızın bu yaz İstanbul'da gerçekleşen 2024 Olimpiyat Ön Elemeleri Turnuvası'na katılmayan devşirme oyunculara ilişkin kararını açıkladı. 26 Ağustos 2023 günü düzenlenen toplantı kapsamında iki oyuncu için verilen cezalar belli oldu.

 

TBFden Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı

 

OLİMPİYAT ÖN ELEMELERİ'NDE FORMA GİYMEDİLER

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, 2024 Olimpiyatları Ön Eleme Turnuvası'nın İstanbul ayağında mücadele etti. NBA'deki milli oyuncularımızdan Cedi Osman'ın da katılmadığı kadroda devşirme isimler Shane Larkin ve Scottie Wilbekin de katılım göstermemişlerdi. Ön eleme turnuvasında finale kadar gelen Milli Takımımız, finalde Hırvatistan'a mağlup olarak elemelerde mücadele etme şansını kaybetmişti.

 

TBFden Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı

 

ERGİN ATAMAN'DAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Devşirme oyuncuların kadroya dahil olmamalarına ilişkin açıklamalarda bulunan A Milli Basketbol Takımımızın Başantrenörü Ergin Ataman; Scottie Wilbekin için Fenerbahçe ile iletişime geçildiğini, "5 hafta önce A Milli Basketbol Takımımızın aday kadrosunu açıkladık, bu kadroyu tüm kulüplere bildirdik. Oyunculara da ulaşmaya çalıştık ama oyuncu telefonu açmazsa yapacak bir şeyiniz olmuyor. Bazı oyuncular izim isteyebiliyorlar, mesela bu yaz Ömer Faruk Yurtseven ve Furkan Korkmaz bir hafta izin istediler. Onlara izin verdik, bu noktalarda oyunculara izin veriyoruz. Alperen Şengün NBA kampındaydı, sonuç olarak İtalya kampının sonlarına doğru katıldı. Maalesef Cedi Osman bu yaz milli takımda olmayacağını ve dinlenmek istediğini belirtmiş, diğer devşirme oyuncumuz Wilbekin’e ise ulaşamadık. Federasyonun her kademesi tarafından kulübüne ulaşıldı ama onlar da sanırım ikna edemediler, elbette kulüpler de oyuncularının milli takımda oynamasını isterler mutlaka. Larkin’in sakatlığında Wilbekin’in varlığı bize güç katardı, biz A Milli Takım aday kadrosunu açıklarken iki devşirme oyuncuyu da davet ettik çünkü sakatlık gibi durumlar olabiliyor. Ben herhangi bir gri alan olduğunu düşünmüyorum, Wilbekin bizi yarı yolda bıraktı" ifadeleriyle dile getirmişti.

 

TBFden Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı

 

FENERBAHÇE'DEN CEVAP

Ergin Ataman'ın açıklamaları sonrası ise Fenerbahçe, 11 Ağustos tarihinde resmi sitesi üzerinden bir cevap paylaşmıştı.

Fenerbahçe'nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Bir süredir sporcumuz Scottie Wilbekin hakkında oluşturulan gündemi dikkatle takip etmemize ve gerekli adımları sürecin başından bu yana sükûnetle atmamıza rağmen Milli Takımımızın oynayacağı kritik maçlara oldukça sınırlı bir süre kala gündemi meşgul etmemek adına açıklama yapmamayı tercih etmiştik.Lakin aynı hassasiyet ve özenin tüm paydaşlar tarafından gösterilmemesi ve yakın dönemde basına yansıyan açıklamalardan ötürü bu bilgilendirmeyi yapma zorunluluğu doğmuştur.

Oyuncumuz Scottie Wilbekin, 2022-23 sezonu boyunca ne yazık ki aynı dizinden iki kez uzun süreli sakatlık yaşamış ve herkesin bildiği üzere bu sakatlıkların etkisiyle Turkish Airlines Euroleague Playoff serisi de dâhil olmak üzere, yaklaşık üç ay boyunca parkelerden uzak kalmıştır.

Wilbekin yüzde yüz randımana ulaşamamış olmasına rağmen şahsi fedakârlığı ile Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi Playoff serilerinde sahada mücadele etmiş, sezon biter bitmez ise hem Fenerbahçe Beko sağlık ve güç ekiplerimizin yönlendirmeleri hem de Amerika’da bulunan kendi profesyonel destek ekipleri tarafından hazırlanan programı takip etmiştir.

Sporcumuz bu kapsamda tüm yaz dönemini, sakatlık yaşadığı dizini özel program dâhilinde güçlendirmek, sakatlık önleyici idmanlar yapmak ve yeni sezona minimum risk ile girmek adına hazırlıklar üzerine programlamıştır.

Özetle sporcumuz yaz dönemini basketbol idmanları yerine tamamen kendi fiziksel durumunu yeni sezona yüzde yüz hazır hale getirmeye adamıştır.Bu noktada, iddia edildiği gibi kendisine ulaşılamaması, aramalara cevap vermemesi ya da keyfi nedenlerle bu kıymetli formayı reddetmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Oyuncumuz Scottie Wilbekin, Milli Takım idari ekiplerimiz tarafından kendisine ulaşıldığı ilk günden itibaren yukarıda bahsedilen süreci kendilerine detaylıca anlatmış ve hem sezon içi sakatlık süreçlerini hem de yaz döneminde uyguladığı tüm özel program detaylarını Milli Takım yetkililerimize raporlarıyla sunmuştur.

Kısacası sporcumuz iddia edildiği gibi Milli Takıma gelmeyi reddetmemiş, sadece kariyerinde ilk kez yaşadığı bu ciddi diz sakatlıkları ve sonrasındaki süreç sebebiyle rekabetçi düzeyde maç oynayacak durumdan henüz uzak olduğunu belirtmiş ve bu yaz oynanacak eleme maçlarından affını istemiştir. Bu süreçteki tüm detaylar, şubemizce de Türkiye Basketbol Federasyonu yetkililerine düzenli ve detaylı olarak aktarılmıştır.

Yine hatırlatmak isteriz ki; Wilbekin, bu statüyü kazandığı dönemden itibaren Milli Takımımıza davet aldığı her dönemde büyük bir özveriyle bu kıymetli formaya hizmet etmiştir.

Bunun en son ve somut örneği de Kasım ayındaki Milli Takım penceresinde yaşanmıştır.

Scottie, Fenerbahçe Beko formasıyla 10 Kasım 2022 tarihinde Kızılyıldız ile evimizde yapmış olduğumuz Turkish Airlines EuroLeague karşılaşmasının ardından 24 saatten daha az bir süre içerisinde, 11 Kasım 2022 tarihinde Belçika ile İstanbul’da oynadığımız kritik karşılaşmada ve sonrasında 14 Kasım 2022 tarihinde Sırbistan deplasmanında Milli Takımımızın formasını giymiştir.

Kulübümüz, Milli Takımımızın içinde bulunduğu sürece zarar vermeme adına, bu süreçle ilgili son ana dek sessiz kalmaya gayret etmiştir.

Bu vesileyle hem takımımızın son durumunu hem de yaz boyu yaşananları değerlendireceğimiz geniş kapsamlı bir açıklamanın Milli Takım maçlarımız tamamlandıktan sonra şube yetkililerimizce yapılacağını belirtmek isteriz.

Bu açıklamayı Milli Takımımızın oynayacağı kritik maçlar öncesinde yapmak durumunda kalmaktan dolayı duyduğumuz üzüntüyü vurguluyor; Milli Takımımıza sonsuz başarılar diliyoruz"

 

TBFden Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı

 

CEZALARI BELLİ OLDU!

TBF, Anadolu Efes forması giyen Shane Larkin ve Fenerbahçe Beko forması giyen Scottie Wilbekin için 5 müsabakadan men ve 90 bin TL para cezası uygulamasına gitti.

Alınan kararlara ilişkin yapılan resmi açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"1 - E.2023/280

Anadolu Efes Spor Kulübü basketbolcusu Deshane Davis Larkin’in, Milli Takımlar Direktörlüğü’nün 23.06.2023 ve 14.07.2023 tarihli yazıları ile davet edildiği 2024 Olimpiyat Ön Eleme A Milli Erkek Takım müsabakalarına katılmaması nedeniyle Basketbol Disiplin Talimatı’nın 37/1. maddesi gereğince takdiren 5 müsabakadan men ve 90.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile; (K.2023/282)

2 - E.2023/281

Fenerbahçe Spor Kulübü basketbolcusu Scott Jordan Wilbekin’in, Milli Takımlar Direktörlüğü’nün 23.06.2023 ve 14.07.2023 tarihli yazıları ile davet edildiği 2024 Olimpiyat Ön Eleme A Milli Erkek Takım müsabakalarına katılmaması nedeniyle Basketbol Disiplin Talimatı’nın 37/1. maddesi gereğince takdiren 5 müsabakadan men ve 90.000,00-TL para cezası ile cezalandırılmasına, oybirliği ile; (K.2023/283)

Karar verilmiştir.

TBF Disiplin Kurulu"

ERDEM CAN'DAN SHANE LARKIN'E DESTEK

Anadolu Efes'in yeni başantrenörü Erdem Can, oyuncusu Shane Larkin için aldığı ceza sonrası bir destek paylaşımında bulundu. Erdem Can, Instagram hesabı üzerinden bir story paylaşırken Shane Larkin'in EuroLeague şampiyonluğu kutlamalarında Türkiye bayrağı ile yer aldığı fotoğrafı kullandı. 

 

TBFden Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı

Kaynak: Fanatik

TBF'den Shane Larkin ve Scottie Wilbekin kararı! Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum