FIBA Şöhretler Müzesi 2023'te Yao Ming sürprizi

FIBA Şöhretler Müzesi 2023 sınıfında; Yao Ming, Wlamir Marques ve Penny Taylor öne çıkan isimler oldu.

Adaylar, FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023 öncesinde Filipinler'in başkenti Manila’da düzenlenen prestijli bir törenle takdim edilecek ve toplam on oyuncu ile iki antrenör, basketbola yaptıkları katkılardan dolayı onurlandırılacak. Etkinlik, FIBA Kongresi'nin sona ermesinin ardından 23 Ağustos akşamı gerçekleşecek.

Çin'den Yao Ming ve Brezilya'dan Wlamir Marques'den en popüler adaylar arasında. Ming, Çin ile geçirdiği süre boyunca ve özellikle de en çok sayı atan oyuncu olarak tamamladığı FIBA Basketbol Dünya Kupası 2006’da parladı. NBA seçmelerinde bir numara seçilen ilk uluslararası oyuncu oldu ve tarihe geçti. Sekiz kez NBA All-Star olarak sporun dünya çapındaki yüzü olmaya devam etti.

Marques ise pek çok büyük turnuvada sergilediği şaşırtıcı becerileri nedeniyle yalnızca anavatanında değil, çok ötesinde de saygı görüyor. Gelmiş geçmiş en iyi Brezilyalı basketbolculardan biri olarak kabul edilen Marques, ülkesine 1959 ve 1963'te FIBA Basketbol Dünya Kupası şampiyonluklarının yanı sıra 1954 ve 1970'te iki gümüş madalya kazandırdı. Başarıları arasında 1960 ve 1964'te kazandığı iki Olimpiyat gümüş madalyası da var.

Bu arada, iki kere Olimpiyat Oyunları’nda yer almış ve eski FIBA Kadınlar Basketbol Dünya Kupası şampiyonu Penny Taylor, kadın katılımcılar arasında sahneye çıkıyor. Hücum ve kavrama yeteneği, Avustralya'yı 2006'da en değerli oyuncu olarak taçlandırdığında tarihi ve ilk kez küresel bir altına götürdü. Bunlara ek olarak iki gümüş Olimpiyat madalyası ve iki gümüş Dünya Kupası madalyası etkileyici kariyerini tamamlıyor.

FIBA Şöhretler Müzesi 2021 sınıfını oluşturan adayların tam listesi şu şekilde:

Oyuncular

Amaya Valdemoro (İspanya)

Yuko Oga (Japonya)

Penny Taylor (Avustralya)

Katrina McClain (ABD)

Wlamir Marques (Brezilya)

Yao Ming (Çin)

Liem Tjien Siong / Sonny Hendrawan (Endonezya)

Angelo Monteiro dos Santos Victoriano (Angola)

Carlos Loyzaga (Filipinler - ölümünden sonra)

Zurab Sakandelidze (Gürcistan - ölümünden sonra)

Antrenörler

Valerie Garnier (Fransa)

Alessandro Gamba (İtalya)

Kaynak: Fanatik

FIBA Şöhretler Müzesi 2023'te Yao Ming sürprizi Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum