FIBA, genç oyuncuları korumak için önlemler aldı

2021 yazında keşfedilen ve bağımsız olarak doğrulanan iddiaların ardından FIBA, aralarında çok sayıda antrenör ve FMBB yetkilisinin de bulunduğu on kişi hakkında disiplin soruşturması başlattı. FIBA, bu prosedürlerin sonuçlanmasına kadar geçici olarak uzaklaştırma cezası verdikten sonra aşağıdaki yaptırımları uygulamıştır:

· Amadou Bamba (eski Mali Milli Takım Antrenörü): 80.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA veya FIBA ile ilgili herhangi bir görev üstlenmekten veya faaliyete katılmaktan ömür boyu uzaklaştırma.

· Harouna Maiga (eski FMBB Başkanı): 20.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA veya FIBA ile ilgili herhangi bir görev üstlenmekten veya faaliyete katılmaktan 8 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Seydou Maiga (eski FMBB Genel Sekreteri): 10.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA veya FIBA ile ilgili herhangi bir görev üstlenmekten veya faaliyete katılmaktan 6 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Amadou Traore (eski FMBB 1. Başkan Yardımcısı): 5.000 İsviçre Frangı para cezasına ek olarak, FIBA veya FIBA ile ilgili herhangi bir görev üstlenmekten veya faaliyete katılmaktan 4 yıl süreyle uzaklaştırma.

· Fatoumata Diallo (eski Mali Milli Takım Yardımcı Antrenörü): FIBA veya FIBA ile ilgili herhangi bir görev üstlenmekten veya faaliyete katılmaktan 2 yıl süreyle uzaklaştırma.

Yaptırımların bir parçası olarak, tarafların yaptırımın sona ermesinden önce ve FIBA veya FIBA ile ilgili faaliyetlere geri dönmelerinin ön koşulu olarak FIBA onaylı koruma eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.

IBA, yasal prosedürlerin ötesinde, Mali basketbol çevresinde savunmasız durumdaki kişilerin korunmasına yönelik politikalar, kaynaklar ve eğitim geliştirmeye ve korumayı iyileştirmeye de odaklandı. FIBA, çocukları sporda güvende tutma konusunda kapsamlı deneyime sahip bağımsız bir kuruluş ve yerel bir ortak olan "Terre des Hommes Vakfı (Tdh)” ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde FIBA, Mali'de savunmasız durumdaki genç oyuncular ve diğer kişiler için bir basketbol koruma ve emniyete alma hizmeti başlattı.

Bu ortaklık aracılığıyla üretilen bilinçlendirme ve eğitim kaynakları, milli takımlardan ve tüm birinci lig kulüplerinden gençlerle atölye çalışmaları yapmak için kullanıldı ve 1.800'den fazla genç katılımcıya ulaştı.

Zorluk yaşayan veya taciz mağduru olan oyuncuları karşılamak, dinlemek, yönlendirmek ve izlemek için bağımsız ve güvenli bir raporlama sistemi de uygulanmaya başlandı. İstismar mağdurlarına talep üzerine hukuki ve psikososyal destek sağlanırken, daha fazla destek için tüm genç oyuncularla grup terapileri düzenlendi. Buna paralel olarak, FMBB'nin mevcut durumunun bağımsız bir analizini yapmak ve gelecekte koruma faaliyetlerini iyileştirmek için bir strateji geliştirmek ve uygulamak üzere bir koruma uzmanı işe alındı.

Ayrıca güvenliği sağlamak üzerine çalışan uzmanlar, Mali genç milli takım kafilelerine 2021 ve 2022'deki uluslararası müsabakalarında eşlik ederek eğitimlerine ve bilinçlendirme çalışmalarına devam etmenin yanı sıra herkes için güvenli bir ortam sağladı. Bu girişim, Tdh'nin birlikte çalıştaylar düzenlediği ve yerel koruma odak noktalarını eğittiği Mali'nin tüm birinci lig kulüplerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Öte yandan, FMBB tarafından, korunma konularında ligler ve kulüpler gibi yerel paydaşlarla yakın çalışmak üzere Tek Bir İrtibat Noktası (SPOC) atandı.

FIBA Mali'deki durumu, genel tüzüğü ve iç yönetmelikleri tarafından sağlanan çerçeve ve ayrıca FIBA Dürüstlük Görevlisi raporu çerçevesinde izlemeye devam ediyor.

Küresel düzeyde, FIBA Merkez Kurulu, FIBA Koruma Konseyi'nin oluşturulmasını onayladı ve IOC üyesi ve Ürdün Olimpiyat Komitesi Başkanı Prens Faisal Al Hussein'i Kurucu Başkan olarak atadı. FIBA Koruma Konseyi, savunmasız basketbol katılımcılarının korunması ve emniyette olması gibi konularda FIBA'ya danışma organı olarak hareket edecek.

Mali’de yaşananlara ek olarak, yeni veya ek bir koruma ihlalinin üçüncü bir şahıs tarafından bilinmesi durumunda, bu ihlal derhal fiba.basketball/integrity adresinden bildirilmelidir ve FIBA gerekli adımları atacaktır.

Kaynak: Fanatik

FIBA, genç oyuncuları korumak için önlemler aldı Hakkında S.S.S.

0 Yorum

Yorum Yaz

e-Posta adresiniz açık bir şekilde yazılmayacaktır. * alanlar zorunludur.

0 yorum